Kes võib anda vaimse tervise esmaabi?

Blogi

Kommenteeri

Kas vaimse tervise esmaabi andmiseks peab olema psüholoog, tearapeut või psühhiaater? Kindlasti mitte! Vaimse tervise esmaabi saab anda inimene, kes teistest hoolib ja keda huvitab, kuidas lähedane, kolleeg, laps või tuttav ennast tunneb

Küsimus kuidas Sa ennast tunned on igapäevane. Kui tihti me aga küsime seda päriselt? Kohtudes ütleme viisakalt, nagu inglise keele tunnis õppisime How are You ja vastame samuti How are you - ja läheme edasi... Nii oleme harjunud. Sest teame, et ega eestlane ju midagi muud ei ühma ka peale ah, normaalselt! No eriti mehed. Aga meie naised ka. Ikka hästi. Või läheb kah, sant ka elab, mis elu see on! Ja nii see jääbki.. Läheme päris teema juurde. 
Aga kuidas siis peaks? Kui küsida, aga Mari või Jüri - kuidas Sul päriselt läheb? Ja siis kuulata ka - kas olete proovinud? Tihti polegi rohkem vaja. Siis juba mõtled - oot, aga tegelikult jah - kuidas mul läheb... Hakkad rääkima ja varsti tuleb kiirustades : aa tean, mul ükskord ka, ja jutustad kiiresti oma loo. Aga tunne, mis inimesele, kes rääkima hakkas jäi - tegelikult ei huvita kedagi keegi peale tema enda... 
Mina tahan tõestada, et mind huvitab. Sest tean, mis tähendab olla ikka pidevalt see naeratav ja reibas edasirühkija, kelle seesmised hammasrattad juba kõvasti kriuksuvad. Liiga pikaajaliselt täistuuridel kihutamisest. 
Ja mina ka tean, et selelks et olla tõeliselt toeks, ei pea olema kliiniline psüholoog või psühiaater. Inimene oma inimliku huvi ja toetusega, tahte ja sooviga aidata on see, mis meil enamasti puudu on. 
Ma olen siin ja valmis SInd aitama nüüd, peale enda pinnale tõstmist. Aitäh, ku iusaldad mind!
Vaimse tervise väikseste sammudega tasakaalustamiseks on väga oluline mõista, et meie endi poolne endale tähelepanu  pööramine on kõige täthsam. Ja sellel pikal , kuid kindlalt enesepoole teel on väga hea võimalus kasutada joogapraktikaid. See on võimas vahend, mis tasapisi, aga jäävalt meie keha ja meelt omavahel tasakaalustavad ning märkamatult parandavad. Ja seda saame me ise teha :). 
Põhimõtet, et elus peavad olema kõik valdkonnad võrdselt kaetud uni, suhted, toitumine, liikumine, meelelahutus, värske õhk, hingamine... Selleni jõuame lihtsalt jooga abil. Sest jooga õpetab meid ennast tundma. Ja tundes ennast, oled empaataivõimeline ka teiste suhtes.

Lisa kommentaar

Email again: